Leszy

Napisany przez      01.03.2020     BESTIARIUSZ    0 Komentarze
Leszy

Opiekun lasu ze słowiańskim rodowodem znany jest w wierzeniach pod wieloma nazwami. Dla jednych to Lasowy lub Borowy, dla innych leśny dziad bądź wilczy pasterz. Najbardziej rozpowszechniona nazwa bóstwa to Leszy – mitologia słowiańska poświęca mu w bestiariuszu mnóstwo miejsca nie bez powodu. 

Opiekun lasu to ważna postać, widywana pod wieloma kształtami: w postaci starego człowieka o długiej brodzie, bladej twarzy i szalonym spojrzeniu lub rzadziej ogromnego niedźwiedzia. Niezwykłą zdolnością Lasowego jest zmiana wzrostu w zależności od tego, obok jakiego drzewa przechodzi. Dzięki temu staje się niewidoczny, a zarazem zawsze ma na oku tych, którzy postanowili odwiedzić las. 

Dawne wierzenia – mitologia skupiona wokół Leszego 

To właśnie drzewa sprawiają, że nie ma potężniejszego bóstwa leśnego niż Leszy. Bestiariusz opisuje go jako neutralnie nastawionego do ludzi, o ile nie żywią oni niechęci do lasu. Jeśli ośmielisz się wejść między drzewa w celu jego dewastacji, możesz narazić się na gniew bóstwa. Wierzenia mówią, że jeśli okaże się, że należysz do wędrowców niepokornych i nieposłusznych, bez zastanowienia wciągnie cię w głąb puszczy, skąd się już nie wydostaniesz... ale równie dobrze może chwycić za gruby kij i pogrozić ci nim jeśli uzna, że zapuściłeś się za daleko i zrobiłeś zbyt wiele niedobrego dla drzew, roślin i zwierząt, którymi bóstwo się opiekuje. 

Zgodnie z wierzeniami, jeśli nie masz złych zamiarów, a mimo to stracisz z oczu ścieżkę, którą możesz wydostać się z leśnej gęstwiny, uzyskasz jego pomoc: Leszy ześle znaki słowiańskie, którymi możesz się kierować. Będę to wysypane z koszyka grzyby lub porozrzucane jagody, dzięki którym obierzesz właściwy kierunek i trafisz z powrotem do osady. Nie zmienia to jednak faktu, że podobnie jak inni bogowie słowiańscy, także Leszy bywa kapryśny, dlatego aby nie narazić się na jego niezadowolenie, zgodnie z mitologią nie zaszkodzi pozostawić mu ofiary złożonej z plonów. 

Dawna mitologia w popkulturze 

Wierzenia dotyczące Lasowego dobrze odnajdują się na żyznej glebie współczesnej kultury popularnej. Wystarczy wspomnieć tu bestiariusz "Wiedźmina", a także poświęconą mu trzecią część gry "Dziki Gon", w której znalazł się fragment tej dawnej mitologii. Seriale oraz filmy fabularne również chętnie korzystają z postaci tego charakterystycznego boga, aby budować wokół lasu atmosferę grozy. Ale to nie jedyne możliwości - słowiańskie symbole ochronne, na których znajduje się Leszy? Koszulka okaże się świetnym rozwiązaniem dla każdego, komu bliskie są słowiańskie wierzenia. 

Share This Post :

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail (nie publikowany)
   Strona Adres stronyhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod