Strzyga

Napisany przez      01.03.2020     BESTIARIUSZ    0 Komentarze
Strzyga

To dość specyficzna, pełna żałości, ale zarazem przerażająca postać, której mitologia słowiańska poświęca sporo miejsca. Ze śladami tych wierzeń mamy do czynienia do dziś - wystarczy obejrzeć jeden z wielu horrorów poświęconych nocnej zmorze lub odpalić "Wiedźmina", aby poznać strzygę z podań ludowych w całej okazałości i jeszcze tej nocy poczuć na sobie jej głodne spojrzenie. 

Co to jest zmora? Mitologia ma niejedną odpowiedź 

Mitologia nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Strzyga z podań ludowych to człowiek, którzy przyszedł na świat z dwoma sercami, a co za tym idzie, posiada także dwie dusze. Zgodnie z wierzeniami w pierwszym życiu jest to postać zagubiona, różniąca się od innych (na przykład z powodu zrośniętych brwi czy lunatykowania), która nie stanowi zagrożenia, ale mimo to nie jest lubiana przez innych, najczęściej bywa więc przepędzana lub zabijana. 

Jak mówi mitologia słowiańska, po śmierci jedna dusza opuszcza ciało, a druga pozostaje w nim, aby je ożywić i napełnić chęcią czynienia krzywdy. Zresztą, nie ma tu większego wyboru: zmora nocna, aby przetrwać, musi polować na ludzi i wypijać ich krew podczas snu. Jedynymi uczuciami, jakie ją napełniają, są niezaspokojony głód oraz zemsta. W dawnych wierzeniach słowiańskich przybiera postać kobiety o ptasich szponach. Z podań ludowych wynika, że znana była pod postacią sowy – po obfitym posiłku składającym się z ludzkich wnętrzności znikała w odmętach nocy.

Strzyga we śnie 

Słowiańskie wierzenia zostały znakomicie wchłonięte przez kulturę popularną. Współczesna strzyga różni się nieco od tej, którą znamy z mitologii. Słowiańska zmora nocna z podań ludowych kojarzona jest z upiorem lub wampirem. Niewiele różni ją też od wyjątkowo złośliwej czarownicy, której dusza błąka się po świecie w poszukiwaniu zemsty za poniesione krzywdy.

Postać znana z wierzeń ludowych najchętniej odwiedza ludzi we śnie: to właśnie jej obecność kojarzona bywa z paraliżem przysennym - stanem, który przed zaśnięciem wprawia ciało w bezruch, pozostawiając świadomość w aktywności. Nietrudno w takiej sytuacji wyobrazić sobie pochylającą się nad nami mitologiczną zmorę. Odwiedziła cię strzyga? Sen nie przyjdzie już do rana. 

Wierzenia słowiańskie spotkały się z zainteresowaniem twórców horrorów oraz fantasy. Zmora nocna z podań ludowych towarzyszy wampirom lub upiorom, częściej widywana jest w kobiecej postaci, rzadziej jako antropomorficzna bestia przypominająca wilkołaka. Mitologia ta wciąż pozostawia spore pole do interpretacji w tym zakresie, możemy więc być pewni, że strzyga jeszcze nas zaskoczy!

Share This Post :

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail (nie publikowany)
   Strona Adres stronyhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod