Słowianie – skąd się wzięli i kim byli?

Napisany przez      23.07.2020     CIEKAWOSTKI    0 Komentarze
Słowianie – skąd się wzięli i kim byli?

Owiana tajemnicą społeczność, której pochodzenie do dziś nie zostało jednoznacznie ustalone: Słowianie Zachodni. Kultura, religia, a nawet kuchnia wciąż wzbudzają fascynację. Zachowały się jedynie szczątkowe pozostałości dawnych wierzeń i symboli zachęcające do snucia teorii na ich temat. Jest to szczególnie fascynujące z perspektywy Polaków - narodu, który powstał na podwalinach tej dawnej kultury. 

Skąd pochodzą Słowianie? 

Do dziś istnieje kilka hipotez sugerujących pochodzenie Słowian. Powstające od XVIII wieku koncepcje, wielokrotnie wikłane w kwestie polityczne, nie znalazły jednoznacznego uzasadnienia. Ustalenie prakolebki, czyli miejsca, z którego pochodzą, do dziś wzbudza żywe zainteresowanie historyków oraz genetyków: jedni upatrywali ich obecność w Europie Środkowej, inni chętniej widzieli zalążki kultury z dala od terenów europejskich. Warto zaznajomić się z nimi bliżej - istnieje mnóstwo opracowań naukowych poświęconych temu zagadnieniu. 

Genetyczne pochodzenie Polaków 

Hipotezy te nawiązują do genetycznego pochodzenia Polaków, które do dziś nie zostało określone. Historycy ustalili, że nasz naród wykształcił się z grupy etnicznej Słowian Zachodnich, do której zaliczono również Czechów, Słowaków i Serbołużyczan. Pierwsze ślady obecności plemion na terenie Polski zarejestrowano w XII wieku. Wywodzące się z Lachów grupy zamieszkiwały wielkie dorzecza Warty, środkowej Wisły czy dolnej Odry. Z czasem plemię zaczęło dzielić się na mniejsze, zaludniając m.in. tereny współczesnej Polski, Białorusi oraz Ukrainy. 

Wierzenia Słowian: religia, która fascynuje do dziś 

Nasi przodkowie dość późno przyjęli chrzest - dzięki temu wierzenia oraz symbole słowiańskie mogły zostać zachowane. Kultura popularna bardzo chętnie korzysta z tej symboliki do tworzenia fascynujących światów pełnych fantastycznych postaci: poczynając od strojów, a kończąc na wierzeniach. Religia Słowian pełna jest odnośników do natury – jej siły oraz tajemniczości. Fauna i flora były obecnie w każdym możliwym aspekcie życia. Nie dziwi zatem, że panteon bóstw okazuje się tak szeroki. Przyporządkowywano wierzeniom pozostałe elementy kultury: kuchnię, symbole religijne czy stroje - wszystko to odwoływało się do potężnej Matki Natury, której nasz pradawny lud składał hołd.

Tych kilka powodów wystarczy, aby bliżej zainteresować się pochodzeniem plemion, które dały początek Polakom – pozostałości religijnych wierzeń, symboliki, a nawet kuchni widoczne są w naszej kulturze do dziś. 

Share This Post :

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail (nie publikowany)
   Strona Adres stronyhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod